הוסף כתבה קטגוריות
 • המאמר החדש ביותר באתר
  ללמוד ערבית מדוברת איך ללמוד לדבר ערבית מדוברת גם אם אתם לא יודעים אפילו מילה אחת בערבית

  בשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים מבקשים ללמוד לדבר ערבית מדוברת, כל אחד והסיבה שלו. יש מי שרוצה ללמוד לדבר ערבית כדי לשרת בצבא ביחידות מיוחדות, יש מי שרוצה לעבוד עם…

  המשך
  אודות הכותב
  מאמרים נוספים של הכותב
  גם אתה יכול לכתוב כאן

  מטרת האתר היא להתקדם ולהכיל מאמרים מכל הסוגים וכך לעזור לגולשים בכמה שיותר שאלות ותחומים. על מנת שזה יקרה יש צורך בלא מעט כותבים ומומחים בתחומים שונים.

  אם אתה חושב שאתה יכול לתרום בכתיבת מאמרים בין אם למטרות תרומה בלבד ובין אם למטרות קידום העסק או האתר שלך באמצעות הוספת קישורים ופרטי המידע עליך בתור הכותב, אתה מוזמן ליצור איתנו קשר באמצעות הכפתור למטה ואנחנו נבחן את בקשתך.

  צרו איתנו קשר

  איך לטפל בחרדה דנטלית אצל ילדים?

  ניר מרקו
  | 7 בנובמבר 2021 |

  ילדים הם אתגר בכל הקשור לטיפולי שיניים ולכן רצוי לקחת אותם לרופאי שיניים שמתמחים במיוחד בהרגעתם ובעבודה אתם. רופאי שיניים כאלה נמצאים בכל קליניקה ויש אפילו קליניקה מיוחדת של רופא שיניים לילדים בחיפה שמקדישה את כל הציוד והמתקנים שלה להתאמה לילדים. הטיפול שנדרש להם מנוהל יחד עם ההורים שמכירים אותם הכי טוב והם אלה שצריכים להסכים ולתת אישור לכל מהלך, כולל סדציה כלשהי על מנת לטפל בהם. מומלץ ללכת אתם לרופא שינים שגם יכול להסביר להורים בדיוק במה זה כרוך ולהרגיע קודם אותם, משום שלא פעם הבהלה והחרדה של הילדים נובע בעצם מחרדה דנטלית של ההורים. זה לא נעשה בכוונה, כמובן, כי חרדות הן בלתי נשלטות, אבל חובה לנתק את הקשר הזה כדי לאפשר טיפול נאות ומניעת הידרדרות במצב השיניים.

  איך אפשר להרגיע ילדים?

  ילדים בגילים שונים מבינים דברים אחרת, אבל יש כמה דברים שמשותף לכולם. הטיפול מתחיל בכך שבאים למרפאה שמרוהטת ומאובזרת בדיוק כמו כל מרפאה לילדים שרוצים לשמח אותם וליצור להם סביבה ידידותית. כל ילד נרגע מכך בלי קשר לגילו כי הוא מזהה שהוא במקום שמיועד לילדים. היחס אל הילדים הוא שונה מהיחס למבוגרים גם במידת הסבלנות וההסברים שנותנים להם. ילדים יודעים לשמוע ולהקשיב להסברים שמועברים בשפה שהם מבינים ואת זה יכול לעשות רופא שיניים שמתמחה בעבודה עם ילדים ויודע בדיוק עד כמה ואיך להסביר להם גם טיפולים מורכבים כמו טיפולי שיניים. אם מוסיפים להם מסך טלוויזיה מעל הכיסא הם נרגעים מהר יותר, כי יש משהו שמעסיק אותם ומסיח את דעתם מהטיפול.

  שקיפות וגילוי נאות מפחיתים חרדה

  ילדים פוחדים מהלא ידוע כי הם גם רגילים שמסתירים מהם דברים כי חושבים שהם לא מבינים. לא משקרים להם, זה עיקרון חשוב נוסף. מסבירים להם שיש דרך להרגיש פחות כאב וגם מסבירים להם את ההבדל בין התחושות השונות. לפעמים הם מרגישים מכשיר קר ונבהלים, למרות שזה לא כואב. הם גם מריחים את חומרי הטיפול ופוחדים מהם אז יש צורך להסביר  להם שהריח לא נעים אבל לא מכאיב להם. כמו כן, התחושות של ההרדמה והסדציה זרות להם ומכוון שהם מבינים  פחות בתיאורים מדויקים הם מתרגמים זאת לכאב. צרי להסביר שתחושות נימול וקהות התחושה בפה אינן כאב והן יחלפו ועליהם פשוט להתרגל לזה ואולי אפילו לנסות ליהנות מזה שהם לא מרגישים כלום.

  טכניקות התנהגותיות

  כל היחס אצל רופאי שיניים לילדים נובע מכך שידוע שטכניקות התנהגותיות לשליטה בתגובות שלהם עוזרות לא פחות מסדציה בכל חומר שהוא. היגיון משכנע אותם יותר מסיפורי מעשיות שהם לא רוצים להאמין להם משום שהם לא אוהבים שמשקרים להם. אם מתייחסים אליהם כמבוגרים קטנים הם מפתיעים לא פעם ומגיבים בצורה שקולה. כשגם נותנים להם אפשרות לשלוט במה שאפשר וגם מגדירים מה מותר ומה אסור הם מרגישים שהם במקום שמכבד אותם. ברור שיש מקרים שבהם חובה לתת בכל זאת סדציה ותרופות הרגעה. אבל גז הצחוק ותרופות הרגעה, סדציה עמוקה או הרדמה כללית הם רק תוספת למי שזקוק בכל זאת לכל האמצעים האלה לאחר שמביאים אותו לדרגת רגיעה יחסית שמאפשרת אפילו את מתן הסדציה, וזה לא פחות חשוב משום שלהבא ילדים יסכימו לבוא להמשך הטיפול ולא ירגישו שמרמים אותם.