הוסף כתבה קטגוריות
 • המאמר החדש ביותר באתר
  ללמוד ערבית מדוברת איך ללמוד לדבר ערבית מדוברת גם אם אתם לא יודעים אפילו מילה אחת בערבית

  בשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים מבקשים ללמוד לדבר ערבית מדוברת, כל אחד והסיבה שלו. יש מי שרוצה ללמוד לדבר ערבית כדי לשרת בצבא ביחידות מיוחדות, יש מי שרוצה לעבוד עם…

  המשך
  אודות הכותב
  מאמרים נוספים של הכותב
  גם אתה יכול לכתוב כאן

  מטרת האתר היא להתקדם ולהכיל מאמרים מכל הסוגים וכך לעזור לגולשים בכמה שיותר שאלות ותחומים. על מנת שזה יקרה יש צורך בלא מעט כותבים ומומחים בתחומים שונים.

  אם אתה חושב שאתה יכול לתרום בכתיבת מאמרים בין אם למטרות תרומה בלבד ובין אם למטרות קידום העסק או האתר שלך באמצעות הוספת קישורים ופרטי המידע עליך בתור הכותב, אתה מוזמן ליצור איתנו קשר באמצעות הכפתור למטה ואנחנו נבחן את בקשתך.

  צרו איתנו קשר

  איך מערכות טכנולוגיות עוזרות לשיקום לאחר שבץ מוחי?

   

  במצב של שבץ מוחי, מרבית האנשים ממשיכים לחיות. חלק מהאנשים יכולים למות בימים הראשונים לאחר האשפוז, אם כי הרוב משתחררים לאחריו. אם כי אפשר שזה ייקח תקופת אשפוז מסוימת עד שתהיינה הסכמה שהדבר נבון ומתאים.

   

  טכנולוגיות שיקום מסורתיות

  בהיבט השיקומי, קיים סל בריאות ממלכתי, והוא נמצא באחריות קופות החולים. הסל כולל שירות של "שיקום נוירולוגי", לאלו שחוו שבץ מוחי. במסגרת השירות, מוגדרים יעדים שמטרתם לתמוך את האדם לתפקוד מלא ושלם, כמידת יכולתו. השיקום המדובר יכול להימשך עד שלושה חודשים, ויותר מזה בהינתן אישור ועדה של קופת חולים.

  שירותי השיקום "הנורמטיביים", של המוסד הרפואי כוללים פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאי תקשורת, דיאטנים, עובדים סוציאליים וכד'. ממוצע ימי הטיפול בעבר היה בסביבות 50 יום, אם כי הכמות נעה בהתאם למקרה ולמצב, ניתן לקבל טיפול שבץ מוחי בבית במידת הצורך. נעשו ניסיונות וכוונות שונות, כדי להיטיב עוד יותר עם השירות המוצע לאנשים שחוו שבץ מוחי בעבר. ביטוחים משלימים, יכולים להציע טיפולים שיקומיים מעבר למה שניתן באופן בסיסי על ידי סלי בריאות ממלכתיים, אולי עלות מופחתת ואולי בכיסוי מלא, תלוי במקרה.

  בהיבט של אמצעים טכנולוגיים לשיקום, אפשר למנות טכנולוגיות תומכות שונות, כמו כסאות גלגלים ידניים, טיולונים, כסאות גלגלים ממונעים, מערכות ישיבה לכיסאות גלגלים, מזרוני אוויר חשמליים, מנופים ביתיים, הליכונים, קביים, עמידונים (לילדים ונוער עד גיל 21). בחלק מהמקרים ניתן לקבל מימון וכיסוי עבורם (בהתאם לתנאי ביטוח לאומי, וכיוצא בזה).

   

  טכנולוגיות שיקום חדשות ומתחדשות

  או זו לפחות הרשימה המסורתית של הטכנולוגיות הקיימות. כאשר ישנן טכנולוגיות חדישות, שממשיכות להיות בייצור ובהתהוות עם הזמן. לדוגמה, ישנן טכנולוגיות חדשות שיכולות לסייע לשיקום ההליכה. חלק מהן מאפשרות זאת, כדרך הצבתן על שרירי הירך הקדמיים, על מנת לסייע באמצעות גירוי חשמלי, ביישור הברך. כמו גם ניתן להציב על שרירי הירך האחוריים, כדי לסייע בכיפופה. מערכות מסוימות כוללות שלט להגברה והחלשה של עוצמת הגירוי. מערכות אחרות יכולות להיות על כף הרגל, ועושות שימוש בגירוי חשמלי – כדי להרים את חלקה הקדמי של כף הרגל – ובכך לתת מענה לצרכי שיקום שונים, הקשורים לכף הרגל עצמה.

  טכנולוגיות שיקום אחרות, קשורות במשחקי וידאו, כמו גם תוכנות מחשב. יש בכך היבט של שיקום מרחוק. משחקי וידאו, יכולים לדרוש תנועות מסוימות, שעצם הפעלתן יכולה לגרות רבדים במוח, או בתנועה הפנימית – ובכך להתחיל היבט שיקומי מתאים. כמו לדוגמה, משחקי בישול, יכולים לגרות משהו בהבנה הפנימית, ובכך להתחיל תנועה חדשה של מודעות וריפוי, ובכך לעזור לאדם לחזור למודעות על כליו.

  נערכו מחקרים שונים בנושא זה, ולפי כתבות שונות ברשת שדיווחו על אותם מחקרים, כאשר לא ראינו את המחקרים עצמם – דווח כי התוצאות שהתקבלו מהם, היו חיוביות בנושא של שיקום. חלק מהתוכנות וממשחקי הוידאו, יכולים לכלול מסגרות אימונים, המדמות פעילות ספורטיבית מסוימת, כמו שייט בנהר – ובכך לפתח מיומנויות מוטוריות (גם בלי לצאת לנהר). המיומנויות יכולות להיות חתירה בסירה, דייג, איסוף מים מהנהר, הרחקת עטלפים במהרה, התחמקות מסלעים וכיוצא בזה.

   

  כאמור, עקב כך שאדם מתבקש להשתמש במיומנויות מסוימות, הדבר יכול ליצור גירוי – ובכך להתחיל תנועה חדשה של מודעות. יתרה מכך, אנחנו מתארים לעצמנו שיש לכך ערך בידורי, וזה כשלעצמו יכול להיות בעל ערך במיוחד.

   

  על כן, ניתן למנות טכנולוגיות רבות, שנועדו ליצור גירויים, או פשוט לתמוך באנשים שחוו שבץ מוחי – וייתכן שהדבר יסייע רבות בשיקום. מי יודע מה העתיד צופן? ובנימה זו, נסיים את כתבתנו, תודה על קריאתך.